Dental Muayene:

Hastalarımızın ameliyatlarından önce teşhis ve tedavi planı oluşturabilmek ve sahiplerini bilgilendirmek amacıyla verdiğimiz muayene hizmeti randevu ile verilmektedir.

RANDEVU ALMAK İÇİN: 0216 4105151

Bu aşamada hastamızın ağrı skoru belirlenmekte; yüzün simetrisi, çene eklemi ve kemikleri, ağzın içi (hastamızın izin verdiği ölçüde), dental yapılar, salya ve lenf bezleri muayene edilir. Ayrıca hastamızın anestezi öncesi genel muayenesi yapılarak hangi tetkiklerin yapılacağı belirlenir.
Diş hastalıklarının büyük çoğunluğu diş eti hizasının altında şekillendiğinden, hastalarımızın anestezisiz yapılan muayenelerinde hastalıkların %60lık bir dilimi teşhis edebilmektedir. Kalan %40’lık dilim için anestezi altında uygulanacak yardımcı teşhis yöntemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunların başında intraoral dental radyografi ve periodontal sondalama işlemleri gelmektedir.

Detaylı bilgi için lütfen ekibimizden bilgi isteyiniz.


Dental Radyografi

Diş eti tıpkı bir perde gibi dişin çeneye bağlanmasını sağlayan dokuları örtmektedir ve görevi buradaki dokuların enfeksiyon etkenlerinden korunmasıdır. Sorunların büyük çoğunluğu maalesef bu perdenin altında oluştuğundan, hastamızın ağız ve çevre dokularının radyolojik olarak incelenmesi eksik teşhis ve dolayısıyla oluşabilecek hatalı tedavilerin önüne geçmektedir.

Radyolojik inceleme için kullanılan radyasyon minimize edilmekte ve hastalarımıza minimum dozlarda ışın verilerek ağız sağlığı hakkında tam bir bilgi edinilmektedir. Bu süreç anestezi altında olmak mecburiyetindedir, rutin olarak radyografik teşhis adımı ameliyatlarımızın ilk çeyreğini teşkil etmektedir. Bu sürecin sonunda eğer tedavi planında değişiklik varsa, ekibimiz sizinle telefon üzerinden ek teşhis ve tedavi planlarını görüşecek ve hastanızın tedavisini mütabakatınıza dayanarak gerçekleştirecektir.


Diş Çekimi & Çene Cerrahisi

Diş çekimleri evcil hayvanlarımızda vakit kazanımı, hızlı iyileşme sağlanabilmesi ve anestezi süresinin kısaltılması amacıyla cerrahi yöntemler ile yapılmaktadır. Sıklıkla geç teşhis edilen diş eti enfeksiyonları sonucunda oluşan doku kayıpları çoklu diş çekimlerini zorunlu kılmakta ve hastanın tedavisinin bir anestezi episodunda tamamlanmasını gerekli kılmaktadır.

Maksilofasiyal travmaların tedavisi amacıyla geliştirilen noninvaziv kırık fiksasyon teknikleri, geniş doku kayıplarının plastik cerrahi yöntemleri ile rekonstrükte edilmesi, tümör vb kitlelerin nüks etmesini engellemek amacıyla geniş marjinle uzaklaştırılması ve dokunun plastik cerrahi ile kapatılması gibi işlemler de sıklıkla verdiğimiz spesifik çene cerrahisi hizmetlerimizdendir.


Periodontoloji

Periodontal hastalık 3 yaşından sonra her hastamızda %80 oranında teşhis edilmektedir, hastalarımızın dişlerini ve çene kemiklerini bu hastalıktan koruyabilmemizin yegane yolu erken teşhistir. Erken yakalanan doku yıkımları güncel rejeneratif teknikler (kollajen membran ve kemik tozu ile rehberli iyileşme gibi) uygulanarak tedavi edilebilmekte ve ileride kaybedilecek dişler kurtarılabilmektedir. Ameliyat sürecinin sonunda sıkı bir ev bakımı gerektiren bu hastaların ve yakınlarının tedavi motivasyonları ve uyumlulukları tedavi sürecini büyük ölçüde etkilediğinden, tedavinin başarısının bir ekip çalışmasına bağlı olduğu unutulmamalıdır.

Kedi & Köpeğimin Dişini Nasıl Fırçalayabilirim ?


Endodonti (Kanal Tedavisi)

Dişin iç yapısını oluşturan pulpa adı verilen canlı dokunun hastalıklarına odaklanan endodonti bilimi derin anatomi, patoloji, malzeme bilgisi ve tecrübe gerektirmektedir. Hatalı uygulamalara son derece açık olan bu tedavi, mutlaka tecrübeli veteriner diş hekimleri tarafından uygulanmalıdır. İnsan diş hekimlerinin bu konuya sıklıkla el attığını, bunun ülkemizde yasa dışı olduğunu ve ciddi hatalar oluşturarak hastanızın sağlığını tehlikeye atarak acı çekmesine neden olabileceğini lütfen unutmayın.


Restorasyon & Prostodonti (Dolgu & Metal Kaplama)

Dişin restore edilerek eski yapısal kuvvetine ve işlevine kavuşmasını hedefleyen bilim dalıdır. Veteriner diş hekimliği söz konusu olduğunda restorasyon ve prostodonti genellikle kanal tedavilerinin akabinde veya mine & dentin bozukluklarının giderilmesinde kullanılmaktadır. Özellikle iş köpeklerinin ve dişlerini yoğun olarak kullanan köpeklerin mine dokularını yitirmeleri sonucu dişleri uzun vadede yok olana kadar eriyeceğinden mine replasmanı amacıyla metal kaplamalar önerilmektedir. Metal kaplama dişin aşınmasını engellemek için kullanılır. Veteriner diş hekimliğinde prostodontik yöntemler kesinlikle estetik odaklı değil, mekanik mukavemeti artırmaya yönelik planlanmaktadır. İnsan hekimliğinde güncel teknikler dişin doğal ve estetik görünümü için dişin mukavemetinden ödün vermeyi gerektirir. Bu nedenle veteriner diş hekimliğinde, kırılacak bir diş yapmaktansa hastanın ömrünün sonuna kadar rahatlıkla ve sorunsuz bir şekilde kullanacağı dişler hedeflemek hayvan hakları ve AVDC gibi küresel otoritelerce değişmez gerçek olarak kabul görmüştür. Estetik odaklı talepler merkezimizde bu nedenlerle reddedilmektedir. Restoratif malzemelerin ve teknolojinin ilerlemesi ile hem sağlam hem de estetik seçeneklerin bilimsel takibi de merkezimiz tarafından sürekli olarak yapılmaktadır.

Estetik maksakla yapılan işlemlerin hayvan haklarına aykırı olduğunu bir kez daha hatırlatırız.

Daha fazla bilgi için lütfen ekibimize ulaşın


Online Konsultasyon & Eğitim

Özellikle şehir dışından gelecek olan hastalarımızın yolculuk öncesi tedavi planını oluşturmak ve tetkiklerini tamamlamak için verdiğimiz online hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için lütfen ekibimizle irtibata geçiniz.

Eğitimler Hakkında Bilgi Almak İçin tıklayın